Nuoria matka…
GIIDITUNNISTUSED Konkursi juhend (Word) | Giidireferaadi vormistamise juhend (Word) |2011 konkursi kokkuvõte (Word) | 2012 giidikonkursi kokkuvõte | Giidikonkursside statistika
Noorgiid on kodukandi kultuuriväärtuste hea tundja ja tutvustaja
Ajaloost
Eesti Vabariigi taaskehtestamisega hoogustus koolinoorte välisturism. Senisest enam tuli tutvustada oma kodukanti nii kodus kui võõrsil. Tekkis eluline vajadus oma teadmisi täiendada, samas ka teistelt mõõtu võtta. 1990. aastal alustati Eesti Noorte Turismimajas ekskursiooniosakonna juhataja Merike Naabri eestvõttel õpetajate-juhendajate koolitamisega. Õpilaste aastaringne koolitustsükkel hõlmas üle-eestilisi üritusi – õppereise, huvipäevi, ekskursioone, ekspeditsioone ja laagreid, 1996. aastast ka ühisekspeditsioone koos noorte kodu-uurijatega. Aastail 1991 – 1999 tegutses Eesti Noorte Turismimaja juures Tallinna Haridusameti toel Tallinna Noorgiidide Kool. TNK õppustel osales kokku 265 õpilast 27 koolist. Igal õppeaastal viidi läbi temaatiline kursus: 1991/1992 – “Hansalinn Tallinn”, järgnevatel aastatel “Kubermangulinn Tallinn”, “Tornidelinn Tallinn”, “Sadamalinn Tallinn”, “Pealinn Tallinn”, “Tallinn kui kultuuripärand”. Noorgiidide õppustel, loengutel, huvipäevadel ja ekskursioonidel on erinevatel aegadel esinenud paljud oma ala väljapaistvad asjatundjad. 1. üle-eestiline noorgiidide konkurss, eesmärgiga selgitada välja tublimad noorgiidid ja sisukamad kodukandi eripära tutvustavad marsruudid, toimus 20. – 21. 03. 1992 Tallinnas. Tänaseni on toimunud 21 konkurssi üle 1000 osalejaga ca 100 koolist. Aastatega on kogu Eesti kaetud noorgiidide omanäoliste ekskursioonimarsruutidega.
Kuidas osaleda konkursil? Selleks koostab õpilane võistlustöö – giidireferaadi (marsruudi 8 – 10 huviväärsest objektist koos ajakava ja metoodiliste soovitustega ning objektide lühikirjeldustega), kaitseb seda žürii ees ning tutvustab üht ekskursiooniobjekti nii, nagu ta teeks seda “vabas looduses” tõelisel ekskursioonil. Noorgiidide ja kodu-uurijate suvise ühisekspeditsiooni kavandades peetakse silmas võimalust konkursi parimate marsruutide järeleproovimiseks ja õpilastele rakenduse leidmiseks.
Noorgiidi eesmärk ei ole tingimata turismitöötajaks või elukutseliseks giidiks saada. See on ainult üks võimalus paljudest, et sisemiselt rikastuda, olla edukas suhtleja, saada häid sõpru ja rännukaaslasi. Noorgiid võib leida meelepärast rakendust koolivaheajal. Mõisakoolide õpilased on giidideks matkamängus “Unustatud mõisad”. Orissaare G ja Muhu PK noorgiidid töötavad suviti Orissaare I-punktis. Paljud teevad ekskursioone nii oma kooli õpilastele kui ka külalisgruppidele. Noorgiid võib leida meelepärast rakendust koolivaheajal. Mõisakoolide õpila-sed on giidideks matkamängus “Unustatud mõisad”. Orissaare G ja Muhu PK noorgiidid töötavad suviti Orissaare I-punktis. Paljud teevad ekskursioone nii oma kooli õpilastele kui ka külalisgruppidele. Noorgiidide üle-eestilisi üritusi on korraldanud • 1990 – 1994 Eesti Noorte Turismimaja • 1994 – 1999 Eesti Noorsoo Algatuskeskus • 1999 – 2008 Eesti Noorsootöö Keskus • 2009 – … Eesti Kodu-uurimise Selts Hetkel tegeldakse noorgiidide koolitusega järjepidevalt 25 – 30 koolis (turismiõpetuse, huviringi, juhendaja projektitöö või entusiasmi toel), huvikoolides (Tallinna Huvikeskuses Kullo) või muul moel (MTÜ Orissaare Noorgiidide Seltsing, MTÜ Abja Koolituskeskus). Hõlbustamaks juhendajate tööd ning võtmaks kokku seniseid kogemusi, ilmus EKUS-i väljaandena 2009. aastal trükis „Soovitusi noorgiidile” (lisatrükk 2011). Kontakt: Ene Luka, 50 67861
Nuoria matkaoppaita
Nuori matkaopas on kotiseudun muistomerkkien asiatuntija sekä esittelijä. Hyvä matkaopas on kotipaikkansa nimikortti.
Historiasta. Viron Tasavallan jälleenrakennamiseen alkuvuosina ylellistyi matkailu – sekä meiltä ulkomaille että poispäin. Koululaisilla tuli usein presentoida kotiseutuansa. Siitä syntyi kysyntä vastavaiseen koulutukseen.
Vuonna 1990 aloitettiin Viron Nuorten Retkeilytalossa asiasta kiinnostuneiden opettajien koulutuksella. Oppilaille suunniteltiin vuodenaikainen koulutuskierros oppipäivineen, retkeineen, kierroksineen, leireineen etta ekspeditioineen. Vuodesta 1996 saakka toimivat nouret matkaoppaat sekä kotiseutututkijat kesäekspeditioilla yhdessä, toiset toisia täydentäen.
Vuosina 1991–1999 toimisi Tallinnassa Nuorten Matkaoppaiden Koulu, jossa niinä vuosina osallistui 265 koululaista. Joka vuoden kurssilla oli oma teemansa – 1991/1992 – “Hansakaupunki Tallinna”, sen jälkeen “Kuvernementtikaupunki Tallinna”, “Tornien kaupunkiTallinna”, “Satamakaupunki Tallinna”, “Pääkaupunki Tallinna” sekä “Tallinna – kulttuuriperintömme”. Kursseilla luennoivat oikein monet merkittävat alansa asiantuntijat.
1. nuorten matkaoppaiden kilpailu järjestettiin 20.–21.03.1992 Tallinnassa, tavoitteena innostaa oppilaita sekä löytää parhaat oppaat ja kiinnostavammat reitit. Tähän saakka on järjestetty jo 20 kilpailua enemmän kun 1000 osallistujan kanssa. Vuosien mittaan on koko Viro jo symboolisesti peitetty nuorten matkaoppaiden reiteillä.
Kuinka pääsee nuorten matkaoppaiden kilpailuun? Siksi pitää laittaa kiertuetiivistelmä 8–10 kotiseudun kiinnostavammasta kohteesta, lisätä siihen aikataulu, kohteiden kuvaukset sekä metoodiset suositukset reaalin järjestelmän varten, presentoida sitä tiivistettä kilpailussa kuulijoiden edessä ja sitten tutustaa satunnaisesti luonnossa yhtä kohdetta kiertueestansa.
Nuoren matkaoppaan tavoitteenna ei ole välttämätta ammatilaisoppaaksi tuleminen. Se on vaan yksi mahdollisuus monista rikastua sisimässa, olla menestyvä kommunikoimaan, löytää hyviä ystäviä sekä matkaseuralaisia. Nuori matkaopas voi soveltua myös kesäloman aikana, opastaen retkiä ja kiertueita sekä koululaisille etta kotiseudun vieraille.
Nykyaikoina koulutetaan nuoria matkaoppaita 25 – 30 oppilaitoksessa.
Helpottamaan ohjaajien työtä, on EKUS julkaissut kokoelman “Suosituksia nuorelle matkaoppaalle” (2009).